ENLV

Jaunas pieejas psihoemocionālā stāvokļa stabilizēšanai: vērtējums humanitāro un dzīvības zinātņu skatījumā
Starptautiska hibrīdkonference

4.marts, 2025
12.00 – 19.00 (GMT + 2)
Rīga

Mērķis

Konferencē “Jaunas pieejas psihoemocionālā stāvokļa stabilizēšanai: vērtējums humanitāro un dzīvības zinātņu skatījumā” tiks aplūkoti psihedēlisko vielu un citu apziņu paplašinošu instrumentu daudzpusīgie aspekti, to iespējamie terapeitiskie ieguvumi un plašāka ietekme uz sabiedrības veselību un labbūtību. Tā aktualizēs nepieciešamību izveidot racionālu narkotisko vielu politiku un psihedēlisko vielu asistētās terapijas kā papildu instrumenta drošu pieejamību psihisko traucējumu un citu veselības problēmu risināšanā.

Galvenās diskusijas tēmas

  • atbildīgas attieksmes nepieciešamība attiecībā par psihedēlisko vielu un citu apziņu paplašinošu metožu lietošanu un popularizēšanu.
  • izpratne par atbildīgu apziņu paplašinošas pieredzes integrāciju dzīvē.
  • jaunākie pētījumi psihedēlisko vielu terapeitiskā potenciāla jomā (psihiski traucējumi, atkarības, vēža slimnieki, paliatīvā aprūpe u.c.);

Situācijas raksturojums

Kā liecina pētījumi, psihedēliskās vielas un citas apziņu paplašinošas metodes ir daudzsološs un efektīvs instruments dažādu psihisko traucējumu, atkarību un citu slimību ārstēšanā. It īpaši apstākļos, kad, saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas atzinumu par  psihiskās veselības pandēmiju, jauni instrumenti ir vitāli nepieciešami. Vienlaikus tas nav vienkāršs risinājums visiem, un ietver sevī gan ieguvumus, gan riskus.

Pēdējo desmitgažu pētījumi ir apliecinājuši psihedēlisko līdzekļu potenciālu apziņas pārveidošanā, radot paliekošus smadzeņu darbības efektus. Tie var palīdzēt iegūt jaunas perspektīvas un atziņas, tādējādi radot būtiskus un ilgstošus garīgās veselības uzlabojumus. Psihedēlisko vielu unikālie farmakoloģiskie efekti veicina kognitīvo plastiskumu, kā arī veicina radošu pieeju problēmu risināšanai. Tie padziļina mūsu izpratni par apziņu, tās fenomenoloģisko izpratni, tādējādi iemiesojot daudzsološu terapeitisko potenciālu. 

Šī jaunā paradigma, kas sevī ietver arī holistiskāku pieeju mentālās veselības problēmu risinājumam, vienlaikus aktualizē nepieciešamību pēc rūpīga regulējuma un augstas ētikas kritērijiem psihedēlisko vielu terapeitiskajā izmantojumā.

Šī ir otrā konference biedrības “Veselīga Latvija” aizsāktajā diskusiju ciklā, kura fokusā ir mūsdienīgi integratīvu metožu pielietojumu medicīnā, īpaši mentālo un onkoloģisko saslimšanu gadījumā, paliatīvajā aprūpē, kā arī atkarību ārstēšanā, izmantojot apziņu transformējošas  metodes un psihedēliskās vielas. Pirmā notika 2023. gada 17. maijā, un tajā uzstājās kopumā 14 pazīstami starptautiskie un vietējie eksperti. To vidū: Pols Stamets, Deniss Makena, Deivids Nats, Ītans Nadelmans, Mendels Kaelens un Indriķis Muižnieks.
Konference tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Universitāti, un ir daļa no Latvijas Universitātes 83. starptautiskās zinātniskās konferences programmas.

Runātāji

Deivids Nats Deivids Nats (David J Nutt) pašlaik ir Edmonda J. Safras neiropsihofarmakoloģijas profesors un Neiropsihofarmakoloģijas nodaļas direktors Londonas Impēriskās koledžas Smadzeņu zinātņu nodaļā.
vairāk

Ītans Nadelmans Ītans Nadelmans (Ethan Nadelmann) ir iknedēļas podkāsta PSYCHOACTIVE vadītājs, kā arī Drug Policy Alliance (DPA), ASV vadošās narkotiku politikas reformas organizācijas, dibinātājs un bijušais izpilddirektors.
vairāk

Vims van den Brinks Vims van den Brinks (Wim van den Brink) ir Amsterdamas Universitātes Medicīnas akadēmiskā centra Atkarību psihiatrijas emeritētais profesors un agrāk bijis Amsterdamas Atkarību pētniecības institūta (AIAR) direktors.
vairāk

Riks Strasmans Dr. Riks Strasmans (Rick Strassman), Ņūmeksikas Universitātes Medicīnas skolas klīniskais asociētais profesors psihiatrijā.
vairāk

Gitte Mūsa Knudsena Gitte Mūsa Knudsena, neirobioloģijas profesore, neiroloģe, Neirobioloģijas pētniecības nodaļas vadītāja Kopenhāgenas Universitātes slimnīcā Rigshospitalet, Dānijā. BrainDrugs Alliance direktore.
vairāk

Vents Sīlis Dr. Vents Sīlis ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors, filosofs un sociologs, kurš specializējas veselības un medicīnas socioloģijā, pētniecības ētikā, bioētikā un filosofiskajā antropoloģijā.
vairāk

Kaspars Eihmanis Kaspars Eihmanis ir filosofs, budologs un sinologs. Ieguvis filosofijas doktora grādu Taivānas Nacionālajā Džendži universitātē.
vairāk

Baiba Jansone Latvijas Universitātes (LU) profesore farmakoloģijā. No 2025. gada Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes Neiromedicīnas un Neirozinātņu nodaļas vadītāja.
vairāk

Viljars Vēde Viljars Vēde (Viljar Veede) ir Igaunijas psihiatrs ar ilgtermiņa interesi par psihedēlisko vielu terapeitisko izmantojumu psihisko traucējumu ārstēšanā.
vairāk

Programma

12.00 – 12.20  (GMT + 2)

Ierašanās un reģistrācija

12:20 – 12:30 (GMT + 2)

Konferences atklāšanas uzruna
Prof. Kristaps Jaunzems
Dekāns, LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāte

Pirmā daļa

12:30 – 12.35 (GMT + 2)

Atklāšanas uzruna
Prof. Valdis Pīrāgs (Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāte, Latvijas Universitāte).

12.35 – 13.00 (GMT + 2)

Par vielām, kas ietekmē CNS
Prof. Baiba Jansone (Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes Neiromedicīnas un Neirozinātņu nodaļas vadītāja).

13:00 – 13:30 (GMT + 2)

Kāpēc ir tik grūti pārvarēt sociālo stigmatizāciju saistībā ar narkotiku politiku un psihedēliskajiem līdzekļiem, jo īpaši ētisku apsvērumu kontekstā?
Ītans Neidelmans (ASV, Drug Policy Alliance).

13:30 – 14:15  (GMT + 2)

Psihedēlisko vielu asistēta terapija atkarību gadījumos.
Prof. Vims van den Brinks (Amsterdamas Universitātes Medicīnas akadēmiskā centra Atkarību psihiatrijas emeritētais profesors).

14:15 – 15.00 (GMT + 2)

Vai tā dēvētie ne-haluciogēnie savienojumi patiešām nav psihedēliski?
Gitte Mūsa Knudsena, neirobioloģe, (Kopenhāgenas Universitātes profesore, Human Brain Project Science and Infrastructure Advisory Board vadītāja)

15.00 – 15.25 (GMT + 2)

Psihedēliskās terapijas agrīnie posmi Igaunijā
Viljar Veede
Psihiatrs, TAIP (Foundation for Therapeutic Advancement and Innovation with Psychedelics) līdzdibinātājs, Igaunija

15:25 – 15:50 (GMT + 2)

Kafijas pauze

Otrā daļa

15.50 – 16.00 (GMT + 2)

Atklāšanas uzruna
Prof. Mārcis Auziņš, (LU Padomes priekšsēdētājs, LU Eksakto zinātņu un tehnoloģijas fakultātes Eksperimentālās fizikas katedras vadītājs)

16.00 – 16.30 (GMT + 2)

Psihedēliķi un filosofija: de-mistifikācija un intelektuālā leģitimizācija
Dr.phil. Kaspars Eihmanis (Humanitāro zinātņu fakultāte, Latvijas Universitāte).

16.30 – 17.00 (GMT + 2)

Vai psihedēliskā pieredze var kalpot kā katalizators individuācijas procesam, kā to saprata K.G. Jungs?
Asoc. prof. Vents Sīlis (Sociālo Zinātņu fakultāte, Rīgas Stradiņa universitāte).

17.00 – 17.45 (GMT + 2)

Psihiskās veselības traucējumu ārstēšanas potenciāls ar psihedēliskajām vielām
Prof. Deivids Nats (Lielbritānija, Londonas Impēriskās koledžas Smadzeņu zinātņu nodaļas Neiropsiho­farmakoloģijas nodaļas direktors).

17.45 – 18.30 (GMT + 2)

Izmainītās apziņas stāvokļi: kāpēc mēs tos meklējam, kas ar mums notiek šo pieredzējumu laikā, un kā mēs varam saprast un integrēt to nozīmi.”
Dr. Riks Strasmans (ASV, Ņūmeksikas Universitātes Medicīnas skolas klīniskais asociētais profesors psihiatrijā).

18.30.... (GMT + 2)

Secinājumi, diskusijas

 

Auditorija

Konferences pamatauditorija ir mediķi, psihoterapeiti, izglītības darbinieki, filosofi, tiesībsargājošu iestāžu pārstāvji un citi interesenti.

Kā apmeklēt

Konference notiks Latvijas Universitātes Dabas mājā, Jelgavas ielā 1 (klātienē). Tā tiks translēta arī “Veselīga Latvija” FB profilā

Reģistrējies

Organizatori

Konferenci organizē biedrība “Veselīga Latvija” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāti un Humanitāro zinātņu fakultāti