Autori un domātāji

Andrejs Ērglis

Kardiologs, Latvijas Universitātes profesors. Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis.

Izglītība un darbības virzieni

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas kardioloģijas centra vadītājs.
Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, kardiologs, radiologs diagnosts. 

Atziņas par veselību

"Veselība - tā ir cilvēka brīvība. Fiziska, garīga un sociāla labklājība. Un cilvēkam ir dota iespēja šo brīvību noturēt vai atgūt. Ir faktori, kurus mēs nevaram ietekmēt, bet mēs varam izvēlēties, piemēram, nesmēķēt, būt fiziski un mentāli aktīvi, regulāri pārbaudīt savu veselību, kas savukārt ļauj mums laicīgi reaģēt, ja tomēr veselību zaudējam. Esiet veseli un brīvi!"

"Viena no obligātām prasībām ikvienam ir zināt veselības pamatskaitļus, kas attiecas ne tikai uz sirds un asinsvadu veselību, bet arī veselību kopumā. Šie rādītāji ietekmē jebkuras organisma sistēmas un nodrošina to, lai cilvēks būtu vesels un attālinātu ārstēšanās nepieciešamību.
Pamata rādītāji veselībai:
Asinsspiediens – 120/80 mmHg vai tuvu tam jebkurā vecumā. Teicienam “vecu cilvēku asinsspiediens” nav nekāda pamata! Var būt daži izņēmumi dažu diagnožu gadījumā, bet to nosaka ārsts.
Kopējā holesterīna līmenis – zem 5 mmol/l,
triglicerīdu līmenis – zem 1,7 mmol/l,
zema blīvuma holesterīna (ZBL) līmenis – zem 3 mmol/l, savukārt augsta blīvuma holesterīna līmenis – virs 1 mmol/l vīriešiem un virs 1,2 mmol/l sievietēm. Ja holesterīna līmenis ir krietni paaugstināts (virs 8 mmol/l) vairākiem cilvēkiem ģimenē, tad tā var būt ģimenes hiperholesterinēmija. Tomēr par šo visupirms ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu.
Optimālais glikozes jeb “cukura” līmenis asinīs tukšā dūšā – zem 5,5 mmol/l.
Ieteicamais pulss miera stāvoklī – 60–80 reizes/minūtē.
Ķermeņa masas indekss (ĶMI) nedrīkst pārsniegt 25. Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m2).
Ja kāds no šiem rādītājiem neatbilst vēlamajam, ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu, kurš nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie citiem speciālistiem uz papildu izmeklējumiem. Jo laicīgāk tiek atklātas iespējamās nepilnības, jo lielākas ir iespējas ārstēties un novērst nevēlamus notikumus – sirds mazspēju, infarktu vai insultu."

 

 

 

Visi autora raksti

Citi autori

Andrejs Lifšics

Sertificēts otolaringologs, "LOR Klīnika"

Ieva Bite

LU asociētā profesore,  klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

Santa Grietiņa

Uztura speciāliste 

Kārlis Vanags

Vispārējās sagatavotības treneris

Skatīt visus →

Abonē jaunumus

Populārākie raksti