Mentālā veselība17.11.2021Ansis Jurģis Stabingis – Psihoterapeits, apzinātības un miera prakses treneris 

Pārdomas par bailēm

Ikvienai izvēlei, ikvienai darbībai, ikkatram vārdam pamatā ir nolūks, motivācija, iecere — un tās var būt tikai divas: mīlestība vai bailes. Tur, kur ir mīlestība, baiļu nav. Bailes ir mīlestības trūkums.

Pašlaik mēs dzīvojam radikālu pārmaiņu laikā. Vecās varas, valstiskās, politiskās, sabiedriskās, reliģiskās un izglītības struktūras bija balstītas uz bailēm. To laiks beidzas. Tās jūk un brūk, to redzam ik dienas. Jaunais laiks ir vērsts uz mīlestību. Galu galā — pašas struktūras ir nepieciešamas tikai tad, ja nav mīlestības.

Bet — šis jaunais laiks nenāks pats, ja ļaudis to nevedīs. Kā? Ielūkojoties iekšup — sevī un katrā brīdī, katrā izvēlē, katrā darbībā, katrā teiktajā izvēloties mīlestību, nevis bailes. Vairojot mīlestību ikdienā, gan vismazākajās, gan vislielākajās lietās. Ja nepieciešams, lūdzot palīdzību, iedvesmu, atgādinājumu. Izvēloties mīlestību.

Kaut vai — apzināti izvēloties nolūku vairot savā dzīvē mīlestību.

Apzinātības un miera prakses ir tikai sākums, sagatavošanās, tas ir skatiena pagrieziens uz iekšu, prāta nomierināšana. Būtiskais ir mīlestība.

Īsumā par bailēm

Bailes pēc definīcijas ir fantāzija par to, ka kaut kad nākotnē ir paredzami nevēlami notikumi, kas radīs ciešanas. Apdrošināšana — tieši tas pats — darbība ar nolūku mazināt ciešanas no nākotnē iespējamiem nevēlamiem notikumiem. Ja baiļu nav, tad apdrošināšanai nav iemesla. Apdrošināšanas vienīgais iemesls ir bailes.

Mīlestība neoperē ar jēdzieniem "nākotne, ciešanas". Tā ir baiļu kompetence — baiļu būtība.

Izvēles veikšana

Mums ir jāizdara tikai viena izvēle. Nepārtraukti, katru reizi no jauna, no jauna, no jauna. Tiekoties un esot vienatnē. Runājot un klusējot. Darot vai atturoties no darīšanas. Katrā brīdī. Šī izvēle ir — mīlestība vai bailes. Nav būtiski tas, ko izvēlamies ārēji. Būtiskais ir tas, kāda ir motivācija izvēlei, kāds ir izvēles pamats — mīlestība vai bailes.

Piemēram, aktuālā izvēle (ne)vakcinēties. Vakcinējos, jo BAIDOS no Covid, no draugu nosodījuma, no nāves vai vēl no kā. NEvakcinējos, jo BAIDOS no vakcīnas, no draugu nosodījuma, no nāves vai vēl no kā. Ārēji cilvēki ir sašķēlušies divās nometnēs, bet atšķirība ir šķietama, — abās nometnēs cilvēki baidās. Bailes sašķeļ vēl vairāk.

Bet mēs esam spējīgi izdarīt izvēli, balstoties uz mīlestību. Uz rūpēm par citiem. Uz iejūtību un savstarpēju palīdzību.

Šodien ir īpaši svarīgi neaizmirst uzdot sev šo vienu jautājumu: kā izvēlētos mīlestība? Kā darītu mīlestība?

 

Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.

Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.

Līdzīgi raksti

Tev varētu interesēt