Mentālā veselība24.05.2022Māris Žunda – Veselības treneris

Mazirbes “TĪKLU ŠĶŪŅA” meistardarbnīca ar Māri Žundu

Elpošana kā pašizziņas un radošuma instruments! 3.-5. jūnijs, 2022. Mazirbe.

Apziņu paplašinoša, intuīciju un radošumu atmodinoša pieredze elpošanas un veselības trenera Māra Žundas vadībā. Meistardarbnīcu organizē biedrība “Veselīga Latvija” sadarbībā ar “Rūdīšanās skolu” un mākslas portālu Arterritory.com

Kāpēc piedalīties?

Efektīva elpošana ir vitāla prasme, kuru īpaši svarīgi pārvaldīt radikālas nenoteiktības pasaulē, kurā dzīvojam šobrīd. Vispirms – izprotot, kā mēs elpojam, un kā cilvēka dabiskos elpošanas paradumus ir mainījis mūsdienu dzīvesveids. Tad – kā apzināti trenējot un uzlabojot katrs savu elpošanas sistēmu mēs varam kļūt daudz efektīvāki, veselīgāki un spēcīgāki. Tu esi tava elpa – tik vienkārši un tik sarežģīti. Elpošana ir vienīgā organisma iekšējā funkcija, kuru mēs spējam apzināti kontrolēt, un caur kuru varam ietekmēt visas pārējās ķermeņa funkcijas.
Mazirbes “Tīklu šķūņa” meistardabnīca elpošanas trenera Māra Žundas vadībā ir izzinošs izaicinājums tavam ķermenim, prātam un tā robežām, tādējādi palīdzot tev kļūt par sevis enerģiskāko, radošāko un mentāli spēcīgāko versiju.

KO TU IEGŪSI?

 1. Neatkārtojamu pieredzi. Mazirbes “Tīklu šķūnis” ir privāta telpa Slīteres dabas rezervātā, pie pašas jūras – vēsturisks un mūsdienu dzīvei pielāgots 20. gadsimta 60. gados celts zvejnieku tīklu šķūnis. Līdz pat 11.jūnijam tajā apskatāma mākslas portāla Arterritory.com klejojošās galerijas “EnergART” izstāde, kurā pārstāvēti trīs latviešu mākslinieki – Iveta Gabaliņa, Artūrs Virtmanis, Atis Jākabsons. Tādējādi – intensīvi un praktiski darbojoties, caur īpaši virzītām elpošanas praksēm (to vidū arī DMT aktivizējoša elpošanas ceremonija) tev būs iespēja nokļūt tuvāk radīšanas un esības avotam – sevī, dabā, mākslā, un izbaudīt unikālus sinhronitātes mirkļus.
 2. Zināšanas, kas iedos izpratni. Meistardarbnīcas ietvaros pievērsīsimies arī sarežģītiem ar cilvēka fizioloģiju un mentālo kapacitāti saistītiem tematiem, taču par to visu runāsim vienkāršā un ikvienam saprotamā veidā. Tā, lai tu šīs zināšanas varētu pielietot arī savā ikdienā.
 3. Elpošanas prakšu kopumu, kas rada pozitīvu pieredzi un nostiprina teoriju. Teorija ir laba, taču, lai sasniegtu rezultātu tai jābūt līdzsvarā ar praksi. Mēs ieliksim abus stūrakmeņus.
 4. Vingrinājumu kompleksu un materiālus. Viss instrumentu kopums, ko stāstīsim, rādīsim un trenēsim, tiks nodots tev, lai meistardarbnīcai beidzoties, tu to visu varētu praktizēt individuāli. Tikai regulāra prakse ļauj ilgtermiņā izjust uzlabojumus savā pašsajūtā un dzīvespriekā.

KĀDĒĻ ELPOŠANA IR TIK SVARĪGA?

Mūsu elpa ir savienojošais elements starp ķermeni, prātu un garu; ķermeni un domām. Sava paša elpa un sirdspuksti ir divas vienīgās skaņas, ko dzirdam mirkļos, kad ļaujamies pilnīgam klusumam. Elpai ir izšķirīga loma katrā mūsu aktivitātē, un tā ir mūsu spēcīgākais un ikdienā bieži nenovērtētākais enerģijas resurss. It visā – imūnsistēmas funkcionēšanā, metabolismā, miega kvalitātē, stresa menedžmentā. Kontrolē/virzi savu elpu – tas ir jogas mācības pamats kopš pašiem tās pirmsākumiem. Elpošana harmonizē ķermeni, prātu un emocijas, un ļauj nonākt sinhronitātē ar dabas ritmiem un savu augstāko “es”. Tā nomierina un pārstartē iekšējās turbulences brīžos, atraisa radošo enerģiju, tādējādi paverot jaunas perspektīvas un neordināru risinājumu iespējas.

Senajās jogas praksēs elpošanas virzīšanas vingrinājumus dēvē par Pranajāmu – mākslu, caur kuru rodas izpratne par Prānu jeb vitālo dzīvības spēku. Pranajāma māca elpot apzināti, ar izpratni un ar nodomu. Pranajāma ietver daudz dažādu vingrinājumu, kas var palīdzēt izmantot elpu kā līdzekli pašapziņas un uzmanības veidošanai meditācijas vai jogas prakšu laikā. Šobrīd pasaulē arvien vairāk attīstās breathwork virziens jeb darbs ar elpu. Tajā tiek iekļautas daudzas jaunas tehnikas (Wim Hof, Breathology, Oxygen Advantage un citas), kuru fokusā ir elpošanas vingrojumu kā instrumenta izmantošana terapijai un pašdziedniecībai. Fiziskās un emocionālās spriedzes mazināšanai, līdzsvara un harmonijas atgūšanai – ķermenī un prātā.

KO TAVAM ĶERMENIM, PRĀTAM UN GARAM SPĒJ DOT ELPOŠANA?

Ķermenis. Elpošana ir svarīga dzīves sastāvdaļa; tā palīdz ievadīt skābekli asinsritē un izvadīt oglekļa dioksīdu. Pilns elpošanas cikls ietver visu ķermeni - krūtis, vēderu, muguru un prātu. Lai gan dabiska un vienkārša elpošana šķietami notiek bez piepūles, elpošanas biomehānika ir sarežģīts process. Organisms veic noteiktu darbību kopumu, lai elpošana noritētu secīgā kārtībā un atbilstoši organisma vajadzībām. Nepareiza elpošana rada milzīgu stresu organismam un patērē lielu daudzumu dzīves enerģijas. Savukārt dziļas/lēnas un pareizas elpošanas fiziskie ieguvumi bieži vien ir tūlītēji. Tās rezultātā tiek tonizēts vagus nervs un palielinās parasimpātiskās nervu sistēmas ietekme uz ķermeņa orgāniem. Organismā iemājo miera sajūta, palēninās sisdsdarbība un asinsspiediens. Dziļās elpošanas laikā elpošana notiek izmantojot diafragmu un vēdera muskuļus nevis krūšu kurvi, tādējādi piesaistot lielāku skābekļa daudzumu, kas sasniedz ķermeņa šūnas un orgānus. Turpretim organismam darbojoties “cīņas vai lidojuma” jeb stresa režīmā, tas pastiprināti izdala hormonu (piemēram, kortizolu un adrenalīnu), kas paātrina elpošanu, palielina pulsu, asinsspiedienu un rada hipermodrību. Dziļa elpošana var palīdzēt mainīt šo reakciju un atslābināt ķermeni. Svarīgākais ir ķermeniski sajust, saprast elpošanas mehāniku un spēt novērtēt kā ķermenis līdzdarbojas. Pavērojiet savas elpas temperatūru un mitrumu. Sajūtiet kā muskuļi un kauli līdzdarbojas elpošanas procesā. Novērojiet, kā jūtas ķermenis, kad pārslēdzaties no seklas uz apzinātu un efektīvu elpošanu.

Prāts. Papildus ķermeņa fiziskā stresa reakcijas vadībai, lēna un dziļa elpošana var kalpot kā nomierinošs instruments un palēnināt emocionālo turbulenci prātā. Zinātniskie pētījumi liecina, ka darbs ar elpu var palīdzēt ārstēt depresiju, trauksmi un PTSD. Kā arī kļūt par tiltu, kas ļauj sasniegt dziļāku prāta stāvokli, kurā jūs, iespējams, spēsiet piekļūt paslēptām emocijām, aizvainojumiem un kaitēm, kā arī atbrīvot sevi no iekšējiem konfliktiem un uzlabot koncentrēšanās spējas. Pavisam vienkārša prakse: mirklī, kad prāts savienojies ar elpu, apzinieties un vērojiet galvā ienākušo domu, bet nepievienojieties tai. Izjūtiet, kādas emocijas tā rada. Ieklausieties savā iekšējā balsī un vizualizējiet savu labāko nodomu katrai elpošanas nodarbei.

Gars. Darbs ar elpu var būt arī garīgs instruments. Praktizējot darbu ar elpu, iespējams piedzīvot stāvokli ārpus ķermeņa un prāta un savienoties ar savu augstāko “es” - savu būtību. Citiem vārdiem, nolikt malā ego un saplūst ar Visumu. Piedzīvot veselumu. Elpojot iespējams sajust kā Visums ieelpo gaisu. Izbaudiet dzīvības spēku (prana), kas plūst caur jums, un ļaujiet sev veidot telpu šai enerģijai sevī. Sajūtiet, kā tā savieno jūs ar dziļāku savas būtības daļu. Izelpojot sūtiet enerģiju visai dzīvajai pasaulei. Elpošanas efektivitāte ir cilvēku funkcionālo spēju uzturēšanas pamats. Tā nodrošina:

 • Gāzu maiņu - tā notiek plaušās un audos, un ir viens no galvenajiem dzīvības uzturēšanas procesiem. Tajā tiek uzņemts skābeklis un izdalīts oglekļa dioksīds. Mūsu ķermenis sastāv 65% no skābekļa.
 • Izvadfunkciju – elpojot organisms atdod gaistošas vielas (ēteriskās eļļas, etilspirtu u.c.).
 • Termoregulāciju – izelpojot sasildīto gaisu, tiek atdots ķermeņa siltums.
 • Balss veidošanu – izelpojamais gaiss ar noteiktu spiedienu ievibrē balss saites, aktivējas balss muskuļi un rodas skaņa.
 • Imūnaizsargfunkciju un hormonālo regulāciju.
 • Homeostāzi – ogļskābās gāzes izvadīšana palīdz nostiprināt nemainīgu pH līmeni organismā.

METODIKAS UN IZMANTOTĀS ZINĀŠANAS

VIMA HOFA METODES ELPOŠANA

Gadu desmitiem ilgā pašizpētes procesā un līdzdarbojoties revolucionāros zinātniskos pētījumos Vims Hofs (Wim Hof) ir radījis vienkāršu, efektīvu veidu, kā stimulēt ķermenī notiekošos dziļos fizioloģiskos procesus un pilnībā realizēt mūsu potenciālu. Vima Hofa metodes būtība ir saiknes atjaunošana – ar sevi, citiem un dabu. Tās balsts ir trīs spēcīgi pīlāri - elpošana, aukstums un gribasspēks, kuru sinerģija sniedz mums īstermiņa un ilgtermiņa pozitīvu efektu. Vima Hofa metodes elpošanas vingrinājumi var pozitīvi ietekmēt šādas jomas un elementus:

 • Līdzsvarot ķermeni un apziņu
 • Veicināt asinsriti
 • Uzlabot miega kvalitāti
 • Veidot spēju aizmirst par diskomfortu aukstumā — ieiet aukstā dušā un ledainā ūdenī
 • Uzlabot koncentrēšanās spējas un paaugstināt mērķtiecību
 • Uzlabot noturību pret stresu un pārliecību par saviem spēkiem

OXYGEN ADVANTAGE METODIKA JEB DARBS AR ELPU

Oxygen Advantage ir unikāls elpošanas vingrinājumu kopums sporta snieguma un kopējās veselības uzlabošanai. Tā balsts ir divi pīlāri: funkcionālā elpošana un augstkalnu treniņu simulācija.

Šajā jomā mēs fokusēsimies uz šādiem uzdevumiem: 

 • Veicot elpošanas funkciju, organisms veic noteiktu, organisma vajadzībām atbilstošu darbību kopumu, kuru dēvē par elpošanas biomehāniku. Ribu kustības, krūšu kurvju kustības, vēdera kustības, - pēc šiem parametriem iespējams noteikt vai elpošanas biomehānika notiek atbilstoši anatomiskām prasībām.
 • Dzīvesveids, ilgstoša piespiedu poza, psiholoģiskā slodze, stress, izmaiņas stājā, muskuļu disbalanss, - tā visa rezultātā izveidojas nepareizs elpošanas stereotips jeb izmainīta elpošanas biomehānika.
 • Nepareizs elpošanas steriotips patērē vairāk enerģijas, lai nodrošinātu organismu ar pietiekamu skābekļa daudzumu. Tas ir ļoti neefektīvs elpošanas veids un rada organismam papildus stresu.
 • Izprotot šo mehānismu, mēs spējam to labot, elpot efektīvāk, uzņemt vairāk skābekļa un patērēt mazāk enerģijas.

MEISTARDARBNĪCAS PROGRAMMA:

LĒMUMA POSMS

Lēmums, kāpēc piedalīties, ir svarīgs šī notikuma kontekstā. Tev ir iespēja sazvanīties ar Māri Žundu, lai noskaidrotu visu, kas ir aktuāls un iegūtu papildus pārliecību, vai tas ir piemērots tev? Iepriekšējā, līdzīgu projektu realizācija tās dalībniekiem bija ļoti vērtīga.

KLĀTIENES POSMS

3. jūnijs

18:00 – Ierašanās Mazirbē, meistardarbnīcas norises vietā. Piedzīvotais iepriekšējā vidē tiek atstāts ārpus, caur elpošanas ceremoniju mēs pieslēdzamies sev un nostiprinām katrs savu meistardarbnīcas nodomu. ~22:00 – Dienas noslēgums

4. jūnijs

7:00 – Dienas starts. Šajā dienā mēs piedzīvosim vairākas Vima Hofa metodikas elpošanas sesijas, kuras Māris vadīs un izskaidros gan praktiski, gan teorētiski. Dienas mērķis ir bagātināt sevi ar praktisko pieredzi, izprast tās teorētisko kontekstu, sevi, savu ķermeni un tādējādi - rīcības modeļus nākotnē. Dosimies arī dabā, integrējot to kopējā pieredzē. ~22:00 – Dienas noslēgums.

5. jūnijs

7:00 – Dienas starts. Vairākās elpošanas sesijas, katrai no šīm pieredzēm sniedzot jaunu redzējumu par sevi. Dienas noslēgums būs veltīts pieredzes integrācijai, lai jauniegūtās zināšanas nepazustu un tiktu veiksmīgi integrētas ikdienā. 13:00 – Meistardarbīcas noslēgums.

NOSLĒGUMA POSMS

Katram no meistardarbnīcas dalībniekiem pieejams Māra Žundas personīgs atbalsts 60 dienu garumā. Programmas ietvaros iekļauti divi sazvani pēc meistardarbnīcas noslēguma.

 Vadītājs, treneris, speciālists

Māris Žunda ir vienīgais Vima Hofa metodikas sertificētais treneris Latvijā, Rūdīšanās skolas dibinātājs, Oxygen Advantage metodikas praktiķis, profesionāls pirtnieks un veselības veicināšanas treneris gan uzņēmumiem, gan privātpersonām. Sertificētais Vima Hofa metodes treneris Baltijā (Wim Hof office Netherlands)

 • Oxygen advantage metodikas praktiķis Baltijā (Oxygen Advantage Patrick McKeown)
 • Sertificēts individuālais un komandas koučs (Rīgas Koučinga Skola)
 • Profesionāla pieredze IT projektu vadība un komandas vadība (Dažādi IT uzņēmumi)
 • Profesionālais Maģistra grādrs. MBA. (Rīgas Biznesa skola)
 • Preventībās medicīnas jomas veselības pārstāvis (Anti-Aging Medicine “PreventAge”, Maskava)
 • Rūdīšanās skolas vadītājs un treneris
 • Profesionāls pirtnieks, Kustību treneris, Veselības treneris
 • Lielākās Biohacking konferences Baltijā rīkotājs 2018, 2019, 2020
 • Preventīvās medicīnas konferences organizators “STOP STRESS” 2022
 • Dažādu sociālo projektu dalībnieks un atbalstītājs!

MEISTARDARBNĪCAS NORISES VIETA

Mazirbe ir līvu kultūras sirds, sens zvejnieku ciems Baltijas jūras krastā. 174 km attālumā no Rīgas un 63 km attālumā no Ventspils. Vieta, kur satiekas jūras, vēja, meža un saules nepieradinātā un brīvā enerģija. Tālab tā vienmēr vilinājusi radošus prātus, un - kā vēsta mitoloģija, ir slavena kā viens no saulainākajiem punktiem Latvijā. Mazirbes pludmale ir arī viena no retajām, kur kāpās manīsiet augam bērzu - vietējā spēka zīmi.

“Tīklu šķūnis” ir privāta telpa pārdesmit metrus no jūras, kur savulaik – pirms došanās jūrā, vietējie zvejnieki glabāja savus tīklus. Šobrīd tā ir telpa, kas ļauj nokļūt tuvāk sev – caur vidi, dabu, jūras un meža skaņām sinerģijā ar mūsdienu dizainu.

PRAKTISKĀ INFORMĀCIJA UN PIETEIKŠANĀS

Sazinies ar Māris Žunda maris@uzdrosinies.lv, tel.: +37126006622, lai noskaidrotu papildus detaļas.

Kas: Divu nakšu meistardabnīca

Kad: 3.-5. jūnijs, 2022 Kur: Meistardarbnīcas nodarbības notiek Mazirbes “Tīklu šķūnī”.

Nakšņošana: Trīs minūšu kājāmgājiena attālumā no “Tīklu šķūņa” - vēsturiskās Mazirbes zvejnieku mājās, kuru īpašnieki ir lībiešu leģendas - Didriha Taizeļa jeb Vecā Taizeļa, pēcteči.

Dalības maksa: 350 eiro, ja piesakieties līdz 27.maijam, 420 eiro – ja pieteikšanās notiek pēc 27.maija (dalībnieku skaits ierobežots - ne vairāk kā 15 cilvēki)

Kas ir iekļauts: Nakšņošana, praktiskās un teorētiskās nodarbības ar Māri Žundu, integrācijas sarunas, 5 ēdienreizes (viegls, veselīgs, veģetārs, uzturvielām bagāts ēdiens) un atbalsts pēc meistardarbnīcas.

Kā pieteikties: Rakstīt maris@uzdrosinies.lv vai zvanīt +371 26006622

Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.

Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.

Līdzīgi raksti

Tev varētu interesēt