Mentālā veselība15.09.2023Una Meistere – Biedrības “Veselīga Latvija” valdes priekšsēdētāja

Diskusiju cikls. Psihedēliskās vielas medicīnā un terapijā

 

Biedrība “Veselīga Latvija” sadarbībā ar kultūras un mākslas portālu Arterritory.com aizsāk diskusiju ciklu par psihedēlisko vielu – kā vēl viena jaunākajos zinātniskajos pētījumos balstīta instrumenta, potenciālo izmantojumu medicīnā un terapijā mentālo un onkoloģisko saslimšanu gadījumā, paliatīvajā aprūpē, kā arī atkarību ārstēšanā.

 

Diskusiju cikls ir turpinājums “Veselīga Latvija” un Arterritory.com rīkotajai starptautiskajai tiešsaistes konferencei “Mūsdienīga integratīva pieeja atkarību ārstēšanai un ārstniecībai kopumā: psihedēlisko vielu nozīme,” kas notika šī gada 17. maijā. Konferencē uzstājās kopumā 14 pazīstami starptautiskie un vietējie eksperti. To vidū: Pols Stamets, Deniss Makena, profesors Deivids Nats, Ītans Nadelmans un Indriķis Muižnieks. Tā notika Zoom platformā un kopumā tai bija reģistrējušies vairāk kā 1200 interesenti. Konferences ieraksts ir bez maksas pieejams “Veselīga Latvija” mājas lapā un You Tube kanālā.

 

Kaut lielākās daļas psihedēlisko vielu lietošana Latvijā un citās pasaules valstīs joprojām ir aizliegta, strauji augošā mentālā krīze un efektīvu terapeitisku metožu nepietiekamība tās risināšanai, pēdējo gadu laikā ir mudinājusi pētniekus un mediķus pārskatīt attieksmi pret šīm vielām un to terapeitisko potenciālu. Jaunākie zinātniskie pētījumi pasaulē apliecinājuši šo vielu iespējamo efektivitāti tādu mentālo problēmu kā depresija, trauksme, atkarības, ēšanas traucējumi un postraumatiskā stresa sindroma risināšanā. 

 

Jūnijā Denverā notika līdz šim vērienīgākā psihedēliskajām vielām un jaunākajiem ar to saistītajiem zinātniskajiem pētījumiem veltītā konference “Psihedēliskā zinātne 2023”, tajā pašā mēnesī Kentuki štats ASV paziņoja, ka atvēlēs 42 miljonus dolāru psihedēlisko vielu, īpaši ibogaīns, pētījumiem. No 1. jūlija psihiatri Austrālijā kontrolētos klīniskos apstākļos pacientu ārstēšanā var izmantot MDMA un psilocibīnu. Arī Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) jau paziņojusi, ka līdz šī gada beigām rīkos apspriedi par psihedēlisko terapiju iespējamiem attīstības ceļiem Eiropas Savienībā.

 

Kāds ceļš būtu visatbilstošākais, lai psihedēliskās vielas varētu tiktu iekļautas terapijā un tas notiktu ar vislielāko atbildības sajūtu, ņemot vērā šo vielu specifiku? Kādi terapeitiskie modeļi Latvijai būtu vispiemērotākie? Kādas izmaiņas likumdošanā ir nepieciešamas, lai šis process varētu tikt aizsākts un Latvija varētu iesaistīties arī starptautiskos zinātniskos pētījumos? Kā runāt par psihedēliskām vielām ar sabiedrību – izglītojot un izskaidrojot to iedarbību, pozitīvo potenciālu un arī riskus?

 

Pirmā diskusija notiks 20. septembrī un tajā piedalīsies Doc.dr.med Artūrs Utināns, ārsts – psihoterapeits RSU Psihosomatikas klīnikā, kā arī RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docētājs; Vents Sīlis, RSU asociētais profesors, filosofs un publicists; Nellija Ločmele, žurnāliste; Iveta Dzene, vecākā mācību un attīstības speciāliste starptautiskajā pētniecības uzņēmumā ICON; zvērināts advokāts Lauris Liepa, vadošais partneris COBALT.Legal; pieredzes dizainere Luīze Bankoviča. 

 

Diskusiju moderēs biedrības “Veselīga Latvija” līdzdibinātājas – žurnāliste Una Meistere un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece. Tā būs vērojama tiešsaistē “Veselīga Latvija” Facebook profilā un pēcāk tiks publicētā arī “Veselīga Latvija” mājas lapā.

 

Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.

Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.

Līdzīgi raksti

Tev varētu interesēt