Mentālā veselība23.09.2023Una Meistere – Biedrības “Veselīga Latvija” valdes priekšsēdētāja

Diskusija. Psihedēliskās vielas medicīnā un terapijā

 Psihedēlisko vielu terapeitiskais potenciāls izraisījis lielu interesi pasaulē un arī Latvijā. Apzinoties, ka visbūtiskākās ir zināšanas, izpratne un atbildība, “Veselīga Latvija” sadarbībā ar Arterritory.com sāk diskusiju ciklu par psihedēlisko vielu – kā vēl viena jaunākajos zinātniskajos pētījumos balstīta instrumenta, potenciālo izmantojumu medicīnā un terapijā mentālo un onkoloģisko saslimšanu gadījumā, paliatīvajā aprūpē, kā arī atkarību ārstēšanā.

Kā psihedēliskās vielas iedarbojas, kā tās ietekmē cilvēka smadzenēs notiekošos procesus? Kāpēc, lietojot atbildīgi un terapeitiskos apstākļos (kombinācijā ar psihoterapiju) tām ir potenciāls izraisīt pavērsienu esošajā pieejā mentālās veselības problēmu (depresijas, trauksmes, atkarību, ēšanas traucējumu, postraumatiskā stresa sindroms u.c) risināšanai? Kā psihedēlisko vielu iedarbība atšķiras no antidepresantu iedarbības? Kādi ir to riski un kāpēc pret šīm vielām jāizturas ar vislielāko pietāti? Kas ir mistiskā/garīgā pieredze un kālab cilvēkam, viņa izaugsmei un pieaugšanai tā var būt palīdzoša? Kādas izmaiņas ir nepieciešamas cilvēku prātos un arī likumdošanā, lai psihedēliskās vielas varētu tikt iekļautas terapijā un klīnisko pētījumu ietvaros tikt pētītas arī Latvijā?

Cikla pirmajā diskusijā piedalās: Vents Sīlis, RSU asociētais profesors, filosofs un publicists; Nellija Ločmele, žurnāliste; Iveta Dzene, vecākā mācību un attīstības speciāliste starptautiskajā pētniecības uzņēmumā ICON; zvērināts advokāts Lauris Liepa, vadošais partneris COBALT.Legal; pieredzes dizainere Luīze Bankoviča.

Diskusiju moderē biedrības “Veselīga Latvija” līdzdibinātājas - žurnāliste Una Meistere un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.

Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.

Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.

Līdzīgi raksti

Tev varētu interesēt