Uzturs11.05.2021Maija Fromane – Uztura speciāliste
Kā sakārtot savas attiecības ar ēdienu?
Ēdiens ir neatņemama kultūras sastāvdaļa. Vidusjūras diēta ir iekļauta UNESCO nemateriālā pasaules kultūras mantojuma sarakstā, kas parāda to, cik liela nozīme ir ēdienu tradīcijām. Mēs visi esam dažādi, katrs ar saviem ēšanas paradumiem, ikdienas ritmu, arī veselības rādītājiem. Šie un daudzi citi faktori ietekmē to, ko, kā, kad un cik daudz mēs ēdam. Mūs visus apvieno viens – mēs ēdam, lai dzīvotu.
Ēdiens bez šaubām ir viens no svarīgākajiem modificējamiem dzīvesveida faktoriem, ar kura palīdzību mēs varam ne tikai preventīvi iedarboties uz dažādu slimību attīstību, bet arī justies labāk šeit un tagad. Ēdiena primārais uzdevums ir sniegt mums enerģiju, nodrošināt dzīvības uzturēšanai nepieciešamās vielas. Bet vai mēs bieži ikdienas steigā aizdomājamies par to, kādas funkcijas pilda viens vai otrs ēdiens? Savā praksē es vienmēr cenšos mudināt cilvēkus uztvert ēdienu kā savu sabiedroto, rūpēs par savu veselību meklēt informāciju par dažādu ēdienu pozitīvu ietekmi uz veselību.
Nav noslēpums, ka pasaulē palielinās dažādu slimību izplatība, kuru attīstību mēs varam ietekmēt ar mūsu ēšanas paradumiem.
Tostarp – kardiovaskulārās slimības, 2. tipa cukura diabēts un citi. Aug arī autoimūno slimību skaits, kuru attīstība arī, iespējams, korelē ar dzīvesveidu un ēdienu. Kas ir mainījies? Urbanizācija, mūsu steidzīgais dzīvesveids, liels daudzums rūpnieciski ražotu gatavu produktu, kas satur pārmērīgi daudz sāls, cukura, piesātināto taukskābju, – tie visi ir faktori, kas ir mainījuši mūsu uztura paradumus. Vairāk un vairāk mēs izvēlamies pusfabrikātus tā vietā, lai paši gatavotu ēdienu. Bet mēs neaizdomājamies par to, ka šādā veidā mēs bieži vien sev liedzam vērtīgas uzturvielām.
Ēdiens sniedz mums ne tikai enerģiju ikdienai, bet arī daudz ko citu – vitamīnus un minerālvielas, antioksidantus. Visiem šiem mikroelementiem ir svarīga loma cilvēka veselībā. Ir pierādīts, ka vitamīnu un minerālvielu uzņemšana no ēdiena sniedz daudz pozitīvāku ietekmi uz cilvēka veselību nekā uztura bagātinātāju lietošana ar tiem pašiem mikroelementiem.
Daba ir gudra un ir radījusi visu tā, ka, ēdot daudzveidīgi un sabalansēti, mēs varam uzņemt visu mums nepieciešamo ar ēdienu.
Bet bieži vien mēs redzam, ka cilvēkiem ir dažādu mikroelementu deficīti, kas var būt saistīts ar daudziem un dažādiem iemesliem, un viens no tiem – vienveidīgs uzturs, kas neiekļauj sevī visas pārtikas produktu grupas, kuras nepieciešamas veselības uzturēšanai.
Mūsu ēšanas paradumi var netiešā veidā ietekmēt mūsu ikdienu, un bieži vien mēs pat neapzināmies, ka, mainot mūsu izvēles, mēs varam ietekmēt ne tikai daudzus bioķīmiskus procesos organismā, bet arī mūsu enerģijas līmeni, garastāvokli, kopējo fizisku un garīgu labsajūtu, pat ārējo izskatu. Piemēram, ēdot pārāk daudz cukura un ogļhidrātus ar augstu glikēmisko indeksu, mēs varam ar laiku novērot lielāku nogurumu, kas ir saistīts ar glikozes tolerances izmaiņām. Ēdot savukārt par maz salikto ogļhidrātu, mums palielinās tieksme pēc saldumiem, jo organismam var pietrūkt enerģijas. Ja mēs uzņemam par maz olbaltumvielu, cieš gan atsevišķu hormonu sintēze, gan mūsu ādas un matu stāvoklis, kā arī tas var būt par iemeslu dažādu mikroelementu deficītam, muskuļu masas zudumam. Nepiesātināto taukskābju nepietiekama uzņemšana var palielināt kardiovaskulāro slimību risku un sekmēt hormonālos traucējumus. Šo sarakstu var turpināt bezgalīgi, vienīgais, kas mums ir jāatceras, ir tas, ka sabalansētam uzturam ir ārkārtīgi svarīga nozīme ne tikai slimību profilaksē, bet arī mūsu ikdienas labsajūtā.
Var šķist, ka ievērot visas veselīga uztura rekomendācijas ir sarežģīti, negaršīgi, laikietilpīgi. Bet tas tā nav, un, manuprāt, liela loma veselīgo ieteikumu ievērošanā ir vēlmei sniegt sev un savai ģimenei vislabāko. Mūsu paradumi un arī garšas kārpiņas ar laiku mainās. Pakāpeniski ieviešot nelielas pārmaiņas, pa vienam solim, mēs jau daudz ko ietekmējam. Un, neskatoties uz to, ka mēs ēdam, lai dzīvotu, ēdiens bez šaubām ir arī viens no baudas avotiem. Ļoti liela nozīme šeit ir apzinātai ēšanai, kad mēs apzināmies, ko, kā, kad un kāpēc mēs ēdam. Sakārtojot savas attiecības ar ēdienu, apzinoties tā vērtību, to labo, ko ēdiens mums sniedz, mēs varam ne tikai ēst, lai dzīvotu, bet arī padarīt ēdiena gatavošanas un baudīšanas procesu par mūsu dzīves neatņemamu un patīkamu sastāvdaļu.
Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.
Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.