Fiziskā veselība23.03.2022Ilze Aizsilniece – Ģimenes ārste, Latvijas Ārstu biedrības prezidente, biedrības "Veselīga Latvija" valdes locekle

Domājot par veselību, mums jāredz cilvēks kā daudzu dimensiju kopums, kuru veido miljoniem sīku detaļu

Hipokrāts jau pirms vairāk kā 2000 gadiem definēja galvenos priekšnoteikumus labai veselībai. Viņš rakstīja, ka ļoti svarīgs ir uzturs, tīrs ūdens, garīgā un fiziskā higiēna,  kā arī labs miegs. Plašāk par to, kā vērtēt savu veselību un dažādu apstākļu kopumu, stāsta kustības „Veselīga Latvija” valdes locekle un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.

Skatījums uz cilvēka veselību – holisms vai redukcionisms

Mūsdienu medicīna, balstoties uz daudzu pētījumu rezultātiem,  ir nonākusi pie tiem pašiem secinājumiem, kurus savulaik postulēja Hipokrāts.  Labu veselību vēl joprojām nosaka uzturs, tīrs ūdens, labs un pietiekams miegs, fiziskā higiēna, emocionāls un garīgs līdzsvars, ko var saukt arī par mentālo higiēnu.

Attīstoties zinātnei, īpaši kopš 19.gadsimta sākuma, pētnieki centās izprast katru sīkāko cilvēka ķermeņa daļiņu. Šādu pieeju sauc  par redukcionismu. Mēs ļoti sadalījām cilvēku vissīkākajās daļiņās, tā  pazaudējot  kopainu par cilvēku kā veselu būtni.  Tas ir ļoti ietekmējis ikviena cilvēka izpratni par slimību un veselību. Mūsdienās tas atspoguļojas arī sabiedrībā, cilvēka izpratnē un attieksmē pret veselību. Jau Sokrāts ir teicis, ka

daļa no veselā var būt vesela, ja veselais ir vesels. Ko nozīmē šie vārdi? Tas nozīmē, ka viena maza šūna – kājā, sirdī vai plaušās, var būt vesela, ja viss kopums ir vesels.

Skatījumu uz cilvēka veselību kā daudzu dimensiju kopumu sauc par holistisko pieeju medicīnā.

Ārējie faktori un cilvēka veselību

Visus ārējos faktorus, kuri ietekmē cilvēka veselību man neizdosies aprakstīs dažos teikumos , bet ikvienam ir jāsaprot, ka vide kurā mēs dzīvojam ļoti lielā mērā nosaka mūsu veselību – gaiss, ūdens, augsne, apģērbs, mājās lietotā sadzīves ķīmija, mēbeļu audumi, kosmētikas līdzekļi un daudzas citas lietas ļoti lielā mērā nosaka to, ar kādām slimībām mēs varam saslimt. Plastmasa vai citas ķīmiskas vielas,  nonākot dabā, atgriežas mūsu ķermenī ar ūdeni dzeramo ūdeni, ogām un sēnēm, ko salasām mežos, vai dārzeņiem un augļiem, ko audzējam piemājas dārzos. Pasaules Veselības organizācija jau 2013.gadā nopietni brīdināja par cilvēka rādītajiem ķīmiskajiem savienojumiem, kurus plaši izmanto plaša patēriņa preču ražošanā. Pēc savas būtības šīs vielas ir  vielmaiņas kaitētājvielas, kas izjauc gan vairogdziedzera, gan sieviešu un vīriešu reproduktīvās sistēmas funkcijās, ir kancerogēnas (vēži radošas).

Jāatbalsta veselīgs dzīves veids, piemēram,  bērnu vēlme sportot

Pietiekams kustību daudzums ir ļoti būtisks cilvēka veselības saglabāšanai un slimību novēršanai. Kustība ir dzīvība. Mūsu sēdošais dzīves veids ir īpaši nelabvēlīgs.

Cilvēks nedrīkst sēdēt ilgāk par 30 minūtēm. Pēc šīm 30 minūtēm ir jāpieceļas kājās un kārtīgi jāizkustas 5 minūtēs. Nedēļā vismaz 150 minūtes ir jāveic augstas intensitātes fiziskas aktivitātes.

Ne vienmēr tām ir jābūt sportiskām aktivitātēm, tie var būt dārza un mājas uzkopšanas darbi. Jo īpaši svarīgi ir kustēties bērniem un jauniešiem, tāpēc bērnu un jauniešu sports ir jāatbalsta gan pašvaldību,  gan valsts līmenī.

Diemžēl bērnu un jauniešu  sports bieži vien  ir pieejams bērniem, kuru vecākiem ir nauda. Ja mēs gribam veselu jauno paaudzi,  ir jādod  šīs iespējas ikvienam. Pat piedaloties skriešanas treniņos vai orientēšanās sportā, ir nepieciešami līdzekļi kvalitatīviem apaviem un arī trenerim, kas to iemāca darīt pareizi. Piemēram, ja mēs redzam, ka jaunietis ir talantīgs un centīgs tenisā, burāšanā vai kādā tehniskā sporta veidā, tad vecākiem nevajadzētu būt atbildīgiem par sponsoru meklēšanu. Finansiālajam atbalstam vajadzētu būt pieejamam gan ļoti talantīgiem bērniem, gan tiem kuri sporto, lai būtu veselīgi.

Bet vissvarīgākais uzdevums ir panākt , lai ikviens bērns ir fiziski aktīvs un gūst prieku dzīvē no kustībām.

Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.

Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.

Līdzīgi raksti

Tev varētu interesēt