Mentālā veselība22.11.2021Ilze Aizsilniece – Ģimenes ārste, Latvijas Ārstu biedrības prezidente, biedrības "Veselīga Latvija" valdes locekle
Ansis Jurģis Stabingis – Psihoterapeits, apzinātības un miera prakses treneris
Dopamīns: viens no mūsu laimes hormoniem
Cik bieži mēs atļaujamies brīvi izbaudīt jebkāda veida pieredzi? Kaut vai ko tik vienkāršu kā nomizot un apēst apelsīnu, ļaujot sulai tecēt pa rokām? Šis laiks ir psiholoģiski nogurdinošs, – tiek zaudēta dzīves garša, emocijas kļūst vienmuļas. Ir svarīgi rast prieku – vienkāršu, smiekliem pilnu prieku, kas ļautu pacelties virs ikdienas.
Lai ķermenis un prāts būtu pilnvērtīgi vesels, tam ir nepieciešams dopamīns – viens no mūsu laimes hormoniem, kas tiek dabīgi ražots mūsu smadzenēs un sniedz mums lielisku noskaņojumu.
Ģimenes ārste Ilze Aizsilniece stāsta: “Dopamīnam ir būtiska nozīme cilvēka labsajūtā, emocionālo reakciju kontrolē un kustību koordinācijā, un tā līdzsvars ir ļoti svarīgs gan fiziskajai, gan garīgajai labklājībai. Dopamīna līmenis cilvēka organismā ietekmē svarīgas smadzeņu funkcijas un nosaka gan garastāvokli un miegu, gan atmiņu un mācīšanos, gan koncentrēšanos un kustību kontroli. Dopamīna deficīts var būt saistīts ar noteiktiem veselības stāvokļiem, tostarp depresiju un Parkinsona slimību.”
Kā organismā rodas dopamīns?
Ir dažādi veidi, kā veicināt dopamīna rašanos mūsu organismā. Pirmkārt, dopamīnu organisms sintezē no aminoskābēm - tirozīna un fenilalanīna. To avots ir olbaltumvielām bagāti produkti, piemēram, tītara un liellopu gaļa, olas, piena produkti, soja un pākšaugi. Tāpat arī cukurs stimulē dopamīna rašanos, taču regulāra saldumu ēšana samazina dopamīna pārnesēju aktivitāti, un ar laiku tas var atstāt nelabvēlīgas sekas uz veselību, piemēram, traucēt normālu smadzeņu darbību, izraisīt aptaukošanos, veicināt zobu bojāšanos un radīt problēmas ar ādu, novest pie sirds slimībām un otrā tipa cukura diabēta. Arī mūzikas klausīšanās stimulē dopamīna izdalīšanos smadzenēs – īpaši instrumentālā mūzika, ko apliecina vairāki pētījumi. Taču meditācija var paaugstināt dopamīna līmeni par 64% vienas stundas laikā.
Kā viens no efektīvākajiem dopamīna gūšanas veidiem ir fiziskās aktivitātes. Ar aerobu fizisko slodzi dopamīna līmenis cilvēka organismā sāk palielināties jau pēc 10 minūtēm. “Dopamine Splash” idejas autore un realizētāja Aya Bluesman ir izstrādājusi aktivitāti, kas sniedz iespēju ikvienam izlikt savas emocijas caur nesavaldītiem krāsu šļakstiem un sajust pacilātību vēl ilgu laiku pēc tam. “Dopamine Splash” ir radīta kā fiziski aktīva nodarbe, lai kaut uz brīdi atrautos no ikdienas raizēm un rūpēm, lai piepildītu sevi ar prieku un pozitīvām emocijām. Aya Bluesman norāda: “Šī aktivitāte nav profesionāla mākslas terapija, bet process ir vienlīdz atbrīvojošs. Tās nolūks ir sniegt vieglu, neierobežotu un rotaļīgu prieku, sniegt iespēju izkustināt sastāvējušos enerģiju gan fiziski, gan radoši; aktivizēt dopamīna – labsajūtas – dabīgu veidošanos, kas savukārt iekustinās pārējos fizioloģiskos procesus, dodot pozitīvas enerģijas lādiņu. Šobrīd šādu pozitīvisma dzirksti ir grūti atrast.”
“Brīdī, kad iekšēji esam labā, patīkamā, priecīgā stāvoklī, mēs paši esam labāki, — mēs esam efektīvāki, ražīgāki, veselāki, draudzīgāki, mierīgāki. Ja mūsu iekšējais stāvoklis ir negatīvs (bēdas, dusmas, kreņķi), tad arī mūsu efektivitāte, ražīgums, veselība, draudzība krītas. Visās izpausmēs (ne tikai emocionālajās), visās darbībās mēs esam efektīvāki tad, kad esam pozitīvā stāvoklī. Tāpēc būt priecīgiem, pieredzēt prieku ir būtiski. Emociju izpaušana, īpaši prieka izpaušana var uzmundrināt, iedvesmot, iedrošināt citus. Iepriecināt arī viņus,” stāsta psihoterapeits Ansis Jurģis Stabingis.
Ikdienā mēs ikviens vēlamies justies harmonijā ar sevi un savu ķermeni – būt laimīgi. Taču, lai mēs to spētu ilgtermiņā, ir jārūpējas par savu veselību, labsajūtu un sirdsmieru. Baro savu ķermeni ar veselīgu un pilnvērtīgu pārtiku! Klausies mūziku, kas rada pozitīvas emocijas! Sniedz prieku sev, mieru savam prātam un aizmirsti par ikdienas raizēm, esot fiziski aktīvs!
Vairāk par “Dopamine Splash” uzzini: http://ayabluesman.com/lv/dopaminesplash/
Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.
Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.