Mentālā veselība29.06.2022Aya Bluesman – “Dopamine Splash” idejas autore un realizētāja

Rast bērnišķīgi patiesu prieku ikdienišķās lietās

Pēdējā laika notikumi pasaulē ir ieviesuši zināmu baiļu un drūmuma sajūtu. Lai arī brīžiem šķiet, ka priecāties šādos apstākļos, kad pasaulē valda nemiers un pārņem iekšējas skumjas, nav iespējams, tomēr rast līdzsvaru savās emocijās ir ārkārtīgi svarīgi. Kā saglabāt un radīt prieku sev apkārt, stāsta “Dopamine Splash” idejas autore un realizētāja Aya Bluesman.

Rast sevī prieku ir ārkārtīgi svarīgi, un katrs no mums to var dažādos veidos, būtiskākais ir rast atbildi uz jautājumu – kas man to prieku spēj sagādāt? Vienalga, vai prieks ir meklējams mierā, bērnišķīgās aktivitātēs vai kopā būšanā ar saviem tuvākajiem, ikvienam ir jāatrod tā cēlonis un jāvairo tas ik dienu. Laime ir ļoti subjektīva skala. Tas, ko esmu radusi sev, ir šī bērnišķīgā priecāšanās, priecāšanās prieka pēc, sevis atbrīvošana no negatīvajām un nevēlamajām emocijām.

Protams, ka likt sev priecāties nevar un prieku uzspiest nevajag. Ja mēs bērnam liksim spēlēties tikai tādēļ, lai viņš būtu priecīgs, viņš raudās tik un tā, ja nevēlēsies to darīt. Kad es uzsveru, ka prieks ir svarīgs, tas nenozīmē, ka mums ir jāignorē pārējās sajūtas, jo visu sajūtu buķete ir svarīga. Izjust skumjas, bēdas, dusmas, ieslīgt dziļās pārdomās, - arī tas ir veselīgi un nepieciešams ikvienam. Protams, būt šajā balansā nav viegli, to ir grūti iemācīties, jo laiku pa laikam saskaramies ar visdažādākajiem izaicinājumiem, mēs neesam atdalīti no citiem, mēs neesam pilnīgā psiholoģiskā izolācijā, bet tomēr mums vienmēr ir izvēle, kā mēs ar apkārtējo situāciju mijiedarbojamies.

Visām emocijām ir jābūt līdzsvarā. Ja mēs runājam tikai par pozitīvo, tas nenozīmē, ka negatīvais neeksistē. Visam ir monētas divas puses, un visā cilvēces pastāvēšanas laikā cilvēki ir miruši, un cilvēki ir dzimuši, cilvēkiem ir sāpējis, un cilvēki ir mīlējuši. Ir svarīgi runāt par aktuālajām tēmām, bet vēl svarīgāk ir neaizmirst, ka skaistums pasaulē eksistē arī tajā brīdī, kad notiek destrukcija. Iespējams, ir jāizmanto izdevība un jāierauga, kā šis kontrasts izgaismojas, – lietas, kas ir skaistas, parādās vēl spēcīgākā kontrastā, jo mums ir šis pretstats, kas ir tiešām baiss.

Apskatot prieku no medicīniskās puses, tas mazina stresa līmeni mūsu organismā, aizdzen prom nervozitāti un nemieru, kas valdījis mūsos. Ikdienā vairāk rodot pozitīvās emocijas, uzlabojas miega kvalitāte, atpūta šķiet jēgpilnāka, uzlabojas ēstgriba, cilvēks ir mierīgāks saskarsmē ar apkārtesošajiem. Esot mierīgākam, pamazām sāk nokāroties citi dzīves procesi, viss notiek plūstoši, uz mirkli ir iespēja izbēgt no haosa apkārt. Dzīvojot konstantās bailēs vai stresā, rodas trauksme. Trauksmes situācijās ir jāprot ātri reaģēt, lai sev palīdzētu kaut ar tik vienkāršu veidu kā pareizu elpošanu.

Lai mainītu sabiedrību, ir jāsāk ar sevi

Lai pasaule apkārt šķistu krāsaināka un pozitīvam emocijām piepildītāka, mums katram pašam ir jāmaina mazās ikdienas lietas. Mums nav jābaidās ielūkoties svešiniekam acīs un pasmaidīt. Mums nav jābaidās veikalā kasierim pateikt paldies, skatoties viņam acīs, nevis klusā balsī, noburkšķot zem deguna. Ja tiek uzdots jautājums – kā mēs varam darīt laimīgāku sabiedrību, tas šķiet ārkārtīgi liels jēdziens un spiediens, jo rodas sajūta, ka es, viens mazs cilvēciņš, nevaru mainīt visu sabiedrību. Taču visas šīs mazās darbības veido lielo kopienu. Ja mēs visi apzināti mainītu šīs mazās, mazās nianses, tā jau būtu ļoti liela pārmaiņa mūsu ikdienā.

Mums ir jāļaujas, jānododas visām pieredzēm. Vēlme kontrolēt savas emocijas savelk mūs ciešā mezglā. Nolemjot būt pieaugušam un nopietnam, tas prieks kā pīlei ūdens uz muguras pazudīs ātri. Ir jāļaujas sajūtām, kas nāk. Ir jāizgaršo visu sajūtu buķete, jāpatur emocijas sevī, tad jāpalaiž vaļā un jāļauj nākt atkal jaunām.

Par “Dopamine Splash”

Ideja par “Dopamine Splash” radās gandrīz pirms gada Covid-19 radīto ierobežojumu dēļ. Vienā brīdī pārņēma visaptveroša sajūta, ka tiek zaudēta dzīves garša, vairs nav sapņu un tu nedzīvo pa īstam. Tu vienkārši eksistē. Man gribējās krāsu šļakstienu, lai izlaistu visas emocijas, kas iekšēji spiež. “Dopamine Splash” ir kā droša zona cilvēkiem, kurā viņi var atnākt un būt paši, izlikt savas emocijas visā krāšņajā krāsu gammā.

Autora viedoklis ir neatkarīgs no portāla redakcijas. Autors ir atbildīgs par pausto faktu patiesumu.

Izmantojot informāciju no portāla “Veselīga Latvija”, atsauce ir obligāta.

Līdzīgi raksti

Tev varētu interesēt